TÜRKÇE       ENGLISH       日本
Bizi Takip Edin :   
JAPONYA HAKKINDA
Hava Durumu ve İklim

Japonya kuzeyden güneye Hokkaido, Honshu, Shikoku, ve Kyushu olmak üzere dört adadan oluşmaktadır. Hava koşulları bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle birlikte, genelde ılıman ve nemli okyanus iklimi hâkimdir.

Genelde ülkede ılıman bir iklim hüküm sürmesine karşın, ülkenin kuzeyi ile güneyi arasında önemli sıcaklık farklılıkları bulunmaktadır. Genel olarak Japonya altı klimatik bölgeye ayrılmış bulunmaktadır:
Hokkaido: ülkenin kuzeyinde yer alan en büyük adası olan Hokkaido’da kışlar uzun ve soğuk, yazları serin geçmektedir. Yağış miktarı çok yüksek olmamakla birlikte, kışın yağan kar miktarı yüksektir. Kış sporları yaygındır. İç Plato Bölgesi: tipi bir karasal iklime sahip olan bu bölgede yaz ve kış arasında önemli sıcaklık farklılıkları bulunmaktadır.

Seto İç Deniz Bölgesi: Chugoku ile Shikoku dağları bölgeyi rüzgârlardan korumakta ve bölgede ılıman bir iklimin sürmesine neden olmaktadır. Pasifik Okyanus Bölgesi: Ülkenin doğu kıyısında kışın soğuk geçmekte olup, kar yağışı ülke ortalamasının altında gerçekleşmektedir. Güneydoğu’dan esen doğu rüzgârları dolayısıyla yazları sıcak ve nemli geçmektedir.

Güneybatı Adaları: Ryukyu adaları olarak adlandırılan bu bölgede subtropik bir iklim hüküm sürmekte olup, yazları sıcak ve kışları ılımandır. Özellikle yağmur mevsiminde bölge önemli miktarlarda yağış almakta Yağmur mevsimi Okinava’da Mayıs başında başlamakta olup, yavaş yavaş ülkenin kuzeyine Temmuz sonlarında ulaşmaktadır. Yağmur mevsimi yaklaşık altı hafta sürmekte olup, yaz sonu/ sonbaharı başı ülkede tayfun ve fırtınalar yağış miktarını önemli ölçüde artırabilmektedir.

Tokyo ofis: Tokyo to Shinjiku ku Yotsuya 1-10-2 2F JAPAN, Post kodu: 160-0004

Nagasaki ofis: Nagasaki-shi Motofuna machi 14-9 JAPAN,  Posta kodu: 850-0035

Email : info@japonyaticaret.com   /  Web : www.japonyaticaret.com