TÜRKÇE       ENGLISH       日本
Bizi Takip Edin :   
JAPONYA HAKKINDA
İs Görüşmeleri

Japon’larla iş görüşmeleri kartvizit değişimi ile başlamakta, görüşmelere gidilirken mutlaka yeterli sayıda kartvizit götürülmeli ve kartvizitin bir yüzünün Japon dilinde olmasına itina edilmelidir. Farklı unvanları ve birden fazla işi olan kişilerin tek kartvizit vermeleri, ziyareti hangi konuyla ilgiliyse sadece o konuyla örtüşen şahsi kart verilmelidir.

Japon muhataplarla selamlaşırken ve iş görüşmeleri sırasında çok fazla göz temasından kaçınılmalı, eğilme ve selamlama hareketi abartılı olmamalı ve selamlaşma esnasında eller yan tarafta tutulmalıdır.

İş görüşmeleri sırasında işadamlarımızın kendilerini tanıtmaları ve şirketteki görevlerini söylemeleri, Japon muhataplarına kesinlikle ön isimleriyle hitap etmemeleri ve dinlerken mutlaka konunun anlaşıldığına dair ifadeler (hay, so des gibi) ifadeler kullanılmalı, yapılacak toplantılar öncesi kısa bir tanıtım notu gönderilerek ilgili tüm birimlerin haberdar edilmesine imkan sağlanmalı, görüşülecek konu, ziyaret nedeni belirtilmeli, randevuya geç kalınmamalı, ziyaret süresi kısa tutulmalı, zaman iyi kullanılmalı, karşı tarafın da görüş bildirmesine fırsat tanınmalıdır.

Japonya’da genel olarak karar alınırken tüm uzmanların olumlu yönde fikir birliğinin mevcut olduğuna bakılmakta, zaman zaman bazı Japon yetkililerin alım konusunda kesin kararlarını “Izekaya” tabir edilen geleneksel Japon meyhanelerinde, muhataplarını tam olarak tanıdıktan sonra aldıkları bilinmektedir.
 

Tokyo ofis: Tokyo to Shinjiku ku Yotsuya 1-10-2 2F JAPAN, Post kodu: 160-0004

Nagasaki ofis: Nagasaki-shi Motofuna machi 14-9 JAPAN,  Posta kodu: 850-0035

Email : info@japonyaticaret.com   /  Web : www.japonyaticaret.com