TÜRKÇE       ENGLISH       日本
Bizi Takip Edin :   
JAPONYA HAKKINDA
Püf Noktalar

Japonya’da ticari faaliyet gösteren şirketler, sıfır hata payı hedefiyle stratejilerini belirlemekte ve bu amaçla da toplam kalite yönetimi ve kalite kontrol sistemini ciddi bir biçimde uygulamaktadırlar.

Japonya piyasasında kalıcı, uzun süreli ve istikrarlı ilişkilerin kurulabilmesi için; büyük mağaza zincirleri ve toptan alım yapan ve kendi dağıtım şirketleri olan kuruluşlarla anlaşma yapmanın yolları aranmalı, Japonya piyasasına sunulması planlanan ürünlerin büyük mağazaların reyonlarında sergilenmesinin yolları araştırılmalıdır. Bu tür mağazalarla anlaşma sağlanması için de bunlara mal temin eden toptancılarla bağlantı kurulması gerekmektedir. Bu toptancılar ise, doğrudan söz konusu malları üreten şirketlerle çalışmaktadırlar. Dolayısıyla üretici-ihracatçıların mallarını satabilmek ve kendilerini kabul ettirebilmek için hem toptancıları hem de ilgili mağazaların yöneticilerini ikna etmek zorunda olduklarını önceden bilmeleri ve buna göre bir strateji geliştirmeleri gerekmektedir. İkinci aşamada ise, sipariş sonrası talep edilen malın zamanında tedarik edilmesi ve belirli bir satış seviyesinin altında kalınmamasına özen gösterilmesi de önem taşımaktadır.

Japonya’da hizmet ve mal alımında kalite kontrol stratejisi 3 aşamalıdır. Bu strateji gereği ilk aşamada satın alınan malların tamamının kontrolü yapılmakta, belirli bir güven oluştuğu takdirde, ikinci aşamada satın alınan ürünler örnekleme yöntemiyle kontrolden geçirilmekte, tedarikçiye güven tam oluştuğu takdirde de tüm kontroller terk edilmektedir. Bu şekilde alıcı, tedarikçi ve satıcılar arasında güvene dayalı ve kalıcı bir işbirliği sağlanmaktadır.

Japon tüketicilerini; iyimser ancak sürekli daha iyiyi ve mükemmeli talep eden, fayda/maliyet oranın bilinci olan, malın değerine önem veren, kalite ve gıda güvenliği bilinci giderek yükselen, çok farklı tercihleri olan, sağlık-hijyen bilinci yüksek bireyler olarak tanımlamak mümkündür.
 

Tokyo ofis: Tokyo to Shinjiku ku Yotsuya 1-10-2 2F JAPAN, Post kodu: 160-0004

Nagasaki ofis: Nagasaki-shi Motofuna machi 14-9 JAPAN,  Posta kodu: 850-0035

Email : info@japonyaticaret.com   /  Web : www.japonyaticaret.com