TÜRKÇE       ENGLISH       日本
Bizi Takip Edin :   
JAPONYA HAKKINDA
Ticari Eğilimler

Japonlar yazılı anlaşmalardan çok, söze ve karşılıklı güvene önem vermekte, Japon işadamları ile yapılan görüşmelerde yanlış anlamalar mevcuttur. Japon işadamları görüşmeler esnasında ‘hai’ (evet) kelimesini oldukça fazla kullanmaktadır. Aslında Japonca’daki ‘hai’ ifadesi görüşmeler esnasında konuşulan konunun anlaşıldığını ifade etmekte olup kesinlikle yapılan önerinin veya teklifin kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Japonya’da ticari fuarlar, ticari trendleri ve yeni ürünleri tespit etme yeri olarak değerlendirilmekte olup, sipariş verilmesine istisna olarak görülmektedir. Ticari fuarlarda tüm müşteri ve ziyaretçilere eşit ölçüde ilgi gösterilmeli, bazen alt düzeyde görünen kişi veya kişilerin patronun onayıyla önemli karar alabildikleri gerçeği unutulmamalıdır.

Japonlar pek çok ürünü hediye olarak aldıklarından paketleme stili, ambalaj kağıdı, üzerindeki işaret ve etiketlerin düzgün, okunaklı ve zarif olmasına dikkat edilmelidir.

İşadamlarımızın giyimlerinde çok canlı renkleri tercih etmemeleri, bayanların gösterişli mücevher, ağır makyaj ve abartılı ve dekolte giyimden kaçınmaları tavsiye olunmaktadır.

Japonya’da iş yemekleri yaygın olmakla birlikte, kahvaltılı toplantılar yapılmamakta, ancak karaoke barlara gidilmesine yönelik davet geri çevrilmemeli, yemek öncesi siparişi ev sahibinin vermesine fırsat tanınmalı, yemekte kullanılan çubukların (Hashi) doğru kullanılmasına özen gösterilmeli.
 

Tokyo ofis: Tokyo to Shinjiku ku Yotsuya 1-10-2 2F JAPAN, Post kodu: 160-0004

Nagasaki ofis: Nagasaki-shi Motofuna machi 14-9 JAPAN,  Posta kodu: 850-0035

Email : info@japonyaticaret.com   /  Web : www.japonyaticaret.com